Wymiana szkolna z Freiburgiem

22 Lis 2016

Już po raz czwarty Szkoła Języków Obcych „Bacalarus” we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu organizuje  wymianę  szkolną z Berthold-Gymnasium we Freiburgu, renomowaną szkołą będącą jedną z najstarszych  w Europie (www.berthold-gymnasium.de). W ubiegłym roku obchodziliśmy uroczyście 25 lecie wymiany szkolnej. Jest to najdłuższa wymiana szkolna pomiędzy szkołami w Polsce i Niemczech.

Przed trzynastu laty Berthold-Gymnasium obchodziło 750 rocznicę swojego istnienia. Do czasów obecnych pozostaje to szkoła łacińska, w której dalej nauczana jest łacina i greka. Jest szkołą znaną nie tylko w Niemczech, ale i na całym świecie. Freiburg natomiast jest przepięknym i zabytkowym miastem, położonym w południowo-zachodniej części Niemiec (www.freiburg.de). Jego usytuowanie w górach Schwarzwaldu oraz w niedalekiej odległości od granic ze Szwajcarią i Francją sprawia, że jest to bardzo atrakcyjna miejscowość pod względem turystycznym.

Wymiana nasza polega na corocznych wyjazdach grupy polskich uczniów ze szkół średnich do Freiburga, a następnie przyjazdu grupy niemieckiej  do Zamościa. Jej głównym celem jest integracja młodzieży z Polski i Niemiec, doskonalenie  umiejętności językowych oraz poznanie kultury i obyczajów naszych sąsiadów.

Założeniem wymiany jest zamieszkiwanie uczniów u swoich partnerów. Podczas pobytu w Niemczech realizowany jest specjalnie opracowany program, w którym uczestniczą razem uczniowie polscy i niemieccy. Składają się na niego: zwiedzanie najbliższego regionu oraz wycieczki górskie i turystyczne do Szwajcarii i Francji. Jeden dzień przeznaczony jest na wspólne zajęcia szkolne. Po ich zakończeniu odbywają się bardzo emocjonujące zawody sportowe. Niedziela  zarezerwowana jest  do dyspozycji rodzin celem bliższego poznania się.

Podczas pobytu grupy niemieckich uczniów w Polsce planowane są m.in. całodzienne wycieczki do Lublina, Kazimierza i Nałęczowa z rejsem statkiem po Wiśle, do Sandomierza oraz 2-dniowa wyprawa po Roztoczu z noclegiem w Krasnobrodzie i spływem kajakowym  po Wieprzu. Odbędą się również wspólne zajęcia szkolne. Uczniowie polscy sami wybierają sobie partnerów na podstawie nadesłanych przez Niemców charakterystyk. Koszt uczestnictwa w tej bardzo atrakcyjnej wymianie jest stosunkowo niewielki dzięki dofinansowaniu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Szacujemy, że będzie on wynosił około 700 zł (pobyt we Freiburgu oraz realizacja programu w Polsce).

Obejrzyj zdjęcia z wymiany

Obejrzyj filmy z tegorocznej wymiany:

Terminy wymiany:

05.05 – 12.05.2017 – pobyt grupy polskiej we Freiburgu;

26.05 – 2.06.2017 – pobyt grupy niemieckiej w Zamościu.

Uprzejmie informujemy, że kolejne zebranie uczestników wymiany odbędzie się 6 kwietnia 2017 o godz. 18.00 w SJO Bacalarus, sala konferencyjna.

 

Na skróty:

Od 20 lat przez języków świat – Ciebie też możemy poprowadzić do sukcesu!

Czytaj dalej...

Przygotowujemy do:

Szkoła Języków Obcych „Bacalarus”

ul. Jutrzenki 3, 22-400 Zamość
tel. 84 6391516
kom. 790 747 373

sekretariat@bacalarus.pl

Godziny otwarcia sekretariatu:
od pon. do pt. 10.00 – 18.00

Dyrekcja

Dyrektor:
Gabriela Manastyrska

kom. 515 160 099
dyrekcja@bacalarus.pl

telc   advantage

Konto bankowe:

Bank Zachodni WBK
47 1090 2688 0000 0001 1676 4003

Formularz kontaktowy